Kapličky, boží muka

Kaplička sv. Jana Nepomuckého

kaplička sv. Jana Nepomuckého     Na předchůdci současného mostu bývala socha sv. Jana Nepomuckého. V roce 1910 byl starý most zbořen a postaven nový. Na mostě pak obec postavila kapličku a starou sochu do ní přemístila.

Kaplička sv. Rosálie

kaplička "Rozárka"     Tato kaplička stojí na Katovinách. Byla postavena v cca 60. letech 19. století. K této kapličce se váže pověst. Pověst říká, že jednoho dne odešli Červenkovi pracovat na pole. Když se vrátili domů, zjistili, že se jim ztratila holčička jménem Rosalie. Veškeré pátrání bylo bezvýsledné. Dědoušek nynějšího majitele usedlosti čp. 5 Jana Vrška, Jakub Vršek, našel její střevíček (dle jiných pantoflíček). Na onom místě postavili Červenkovi kapličku. Říká se, že tou dobou chodily po vsi cikánky a holčičku unesly.

Boží muka

foto Boží muka     Tato drobná stavba z roku 1853 ve tvaru pilíře se nacházejí před vjezdem do obce od hlavní silnice. V minulosti se na tomto místě pálily Čarodějnice a Husova hranice. Říká se , že k ní vede chodba ze zámku, který se nachází severně od ní.

Dříve na sv. Marka chodívalo do Meziříčí procesí. Vycházelo se z Dražic, šlo se po státní silnici k Božím mukám, odtud vsí k sv. Janu Nepomuckému na mostě, Brázdovým dvorem čp. 16 (po chalupě u Novotných, dnes Vondruškovi) ke Kavanovu kříži (stával za stodolou čp. 16), potom ke kapličce sv. Rosalie a do kostela. Jeho účelem bylo odvrácení moru.